Ja ir jautājumi, raksti mums e-pastu!
latviesicelo@gmail.com

Ilgtermiņa ceļošana: Forši, bet kur lai dabū naudu?

Noderīgi padomi un ieteikumi latviešu ceļotājiem

Ilgtermiņa ceļošana: Forši, bet kur lai dabū naudu?

Braucot ar kamieli tuksnesī Indijā

Dalies ar draugiem!

Šajā lapā ir atsauces uz mūsu sadarbības partneriem. Ja pēc nospiešanas uz kādas no saitēm Tu veiksi pirkumu, mēs iespējams nopelnīsim komisiju. Vari būt drošs, ka mēs iesakām tikai tādus pakalpojumu sniedzējus, kam uzticamies.


Ilgtermiņa ceļošana. Došanās ceļā bez noteikta ceļojuma beigu datuma un iespējams arī bez konkrēta maršruta. Izklausās interesanti? No savas pieredzes es varu teikt, ka tas tiešām ir interesanti un pilnīgi noteikti izmēģināšanas vērts, ja ir kaut neliela interese par to. Kā saka, nepamēģināsi – nezināsi, ir vai nav tas tev.

Un, ja pirms 5 gadiem, kad es gatavojos savam pirmajam ilgtermiņa ceļojumam, Latvijā par to gandrīz vai neviens nerunāja – tagad šķiet, ka katrs zina vismaz kādu, kas ir bijis vairāku mēnešu ceļojumā.

Tomēr joprojām, kad vien tiek runāts par ceļošanu ilgtermiņā, vairākumam interesē viens – kā to finansēt? Kā finansiāli realizēt ceļošanu ilgtermiņā?

Ilgtermiņa ceļošana: Kas tā tāda?

To var saprast un definēt dažādi.

Šajā gadījumā es esmu domājis 3+ mēnešu ceļojumus/būšanas ārzemēs. Ieskaitot ceļojumus, kad regulāri notiek pārvietošanās, ik pa laikam mainot pilsētas un valstis, un arī vienkārši ilgstošu uzturēšanos ārpus savas valsts, varbūt pat visus 3+ mēnešus pavadot vienā vietā.

Kā tu vari samaksāt par savu ilgtermiņa ceļošanu?

Pēdējo 5 gadu laikā es esmu saticis ļoti daudzus ceļotājus, kas ceļo ilgtermiņā. Gan latviešus, gan ārzemniekus. Vajag vien ceļojumus plānot sev pašam, palikt populārās pilsētās un ārpus kūrortiem. Un vienā brīdī tu jau aizmirsīsi, ka ir arī kāds, kas ceļo mazāk nekā 6 mēnešus vienā piegājienā. Jo neviens tev vairs nejautā, kad tu brauc mājās. Visi runā par to, kur ir bijuši, kā patīk tur kur ir šobrīd un kur plāno doties tālāk. Nevienam neinteresē, cik tu daudz tērē.

Bet atgriežamies atpakaļ “realitātē”. Un ko tev jautā? Kā tu vari samaksāt par savu ilgtermiņa ceļošanu? Kur tu ņem naudu?

Šis ir tas jautājums, kas ilgtermiņa ceļotājiem droši vien tiek uzdots visbiežāk.

Un bieži vien tas viņus aizskar. Tieši tā dēļ KĀ tas tiek uzdots. Sak, kur tu rauj tik daudz naudas. Kāpēc tas ir aizskaroši?

Jo ļoti bieži:

  1. viņi nav bagāti;
  2. viņi nav laimējuši loterijā vai saņēmuši milzu mantojumu;
  3. viņiem nepieder ienesīgs bizness;
  4. nereti viņi pelna mazāk nekā jautātāji.

Absolūtais vairākums no ilgtermiņa ceļotājiem ar neko neatšķiras no jautātājiem. Viņiem ļoti iespējams ir tādi pat ienākumi. Tādas pat zināšanas un prasmes. Un arī citādi viņi ir tādi paši cilvēki. Viņi vienkārši citādāk rīkojas ar savu naudu un savu laiku.

Ilgtermiņa ceļojumos šobrīd dodas arvien vairāk ģimenes ar bērniem. Jā, arī ar vairākiem.

Ijen vulkāna krāteris - Javas sala, Indonēzija

Ijen vulkāna krāteris – Javas sala, Indonēzija

1. Sakrāj naudu un ceļo

Ļoti daudzi izvēlas savā ziņā vieglāko variantu. Strādā. Krāj naudu, bieži vien atsakoties no daudz kā un reizēm arī gadiem ilgi. Ceļo.

Jaunieties Filipīnās vai Indijā varbūt varēs iekrāt tikai 500 – 1000 eiro. Bet arī ar tādām summām cilvēki izdomā, kā ceļot un vairāk nekā tikai pāris nedēļas vai pat mēnesi.

Latvietim, piemēram, sanāks iekrāt vairākus tūkstošus. Un tas jau ir ļoti OK budžets lētai ceļošanai. Vairāk par budžetu tālāk (uz leju).

2. Strādā attālināti

Arvien vairāk paliek to, kas vai nu pārliecina priekšniecību (ja ir nepieciešams) par to, ka var strādāt attālināti, un tādā veidā var teiksim pusi gada pavadīt siltajās zemēs, izveido savu biznesu vai atrod darbu, kas ļauj strādāt attālināti.

Manuprāt, šis variants ir labs ar to, ka teorētiski ceļot un mainīt dzīvesvietas šādi tu vari tik vien, cik vēlies.

Un nav jau obligāti jābrauc kaut kur prom uz pusgadu vai gadu. Tā brīvība pati par sevi izvēlēties un teiksim šo nedēļu strādāt no Amsterdamas, bet nākamo – no Londonas – tā vien ir tā vērta. Un, piemēram, man tas ir galvenais iemesls, kāpēc man patīk strādāt kā pašnodarbinātajam no mājām.

3. Pārdod visu un ceļo

Ir arī daudz to, kas pārdod visu, kas viņiem pieder. Nereti arī mājokli. Un ar iegūtajiem līdzekļiem dodas nezināmajā – sāk ceļot.

Daļu tas aizrauj, un viņi atrod veidus kā turpināt (bieži vien strādājot attālināti vai izveidojot savu biznesu).

Bet ir arī tie, kas paceļo gadu, divus, atgriežas mājās un sāk visu par jaunu. Meklē jaunu darbu un jaunu māju vai dzīvokli.

4. Strādā ārzemēs un iepazīsti pasauli šādi

Daži, lai vairāk varētu būt ārzemēs, izvēlas strādāt darbu, kas iekļauj daudz ceļošanu. Citi izvēlas – regulāri mainīt darbu, pastrādājot kādu laiku vienā valstī (un paceļojot pa tuvējām valstīm), un pārceļoties uz nākamo pēc laika.

Ir daudz to, kas strādā sezonālos darbus, un teiksim ziemu pavada slēpošanas kūrortos, bet pārējā laikā vai nu nestrādā, vai strādā citā nozarē un citā valstī.

Kā ir labāk?

Ja tu vēl nezini, vai ilgtermiņa ceļošana un vispār būšana ārzemēs ilgstoši ir tev – iesaku pirmo variantu.

Saņemies, sakrāj naudu un dodies ceļojumā. Ļoti iesaku pamēģināt iekrāt vismaz 3-6 mēnešiem. Lai sanāk tā pa īstam izbaudīt to brīvību, kas iespējama vien tad, kad tev vairs nav ierasto ikdienas pienākumu.

Banānu tirgū Kolkatā, Indijā

Banānu tirgū Kolkatā, Indijā

Ilgtermiņa ceļošana: Izmaksas

Cik maksā ceļot ilgtermiņā?

1. 20 – 30 eiro dienā (600 – 900 eiro mēnesī)

Ja tu zini, ka vari dzīvot vienkārši, ar aptuveni 20 – 30 eiro dienā (600 – 900 eiro mēnesī) pietiek lētākās valstīs. Pamata lietām un ik pa laikam izklaidēm. Šādi ļoti daudz ir ceļojusi Zane Eniņa (mugursoma.lv). Līdzīgi 7 mēnešus ceļoja Ilze un Alekss.

6  mēneši: 3600 – 5400 eiro. Jeb 2-3 atvaļinājumi kūrortā vai auto. Atsakies no tā, un sanāks pusgada atvaļinājums.

2. 10 – 15 eiro dienā (300 – 450 eiro mēnesī)

Pieredzējis budžeta ceļotājs arī ar 10 – 15 eiro dienā (300 – 450 eiro mēnesī) mācēs izdzīvot tādās valstīs kā Indija, Nepāla, Malaizija, Taizeme, Vjetnama, Indonēzija. Ar tādu budžetu pietiks gultasvietai, ēdienam, transportam. Ceļojot divatā, sanāks vienkārša istaba. Var jau teikt – kas tā par ceļošanu, ja nav naudas izklaidēm, bet es vēlos oponēt, jo esmu tā ceļojis ilgstoši un baudījis to – ja, piemēram, silta jūra, džungļi un kalni tev nav ikdiena, tad esot svešumā, valstī kur tas ir pieejams par brīvu, tev iespējams arī nevajag nekādas citas izklaides. Bet, jā, ir jāmāk ceļot tik lēti.

6 mēneši: 1800 – 2700 eiro.

3. 5 eiro dienā (150 eiro mēnesī)

Ja tu brauc ar velo vai ej. Ja guli dabā vai vienmēr atrodi kādu, kas ļauj gulēt pie sevis. Ja tu ēdienu gatavo pats, produktus pērkot lielveikalā. Šādi var ilgstoši ceļot tērējot arī vien aptuveni 5 eiro dienā (150 eiro mēnesī). Ilze un Pablo ir vairāku gadu garumā apceļojuši Eiropu un Āziju, dienā bieži vien tērējot aptuveni 2 eiro (par cilvēku). Kur bija lētāk? Iespējams pārsteigšu – Eiropā. Viņi detalizēti par to stāsta savā blogā.

Tikpat lēti vai lētāk ir iespējams tad, ja tu ārzemēs strādā kā brīvprātīgais apmaiņā pret dzīvesvietu (reizēm – gultasvieta; reizēm istaba) un ēdienu, un tavas vienīgās izmaksas ir izklaides un tikšana uz/no šo vietu, kur tu dzīvosi un strādāsi.

6  mēneši: 900 eiro.

Es pats esmu gan 6+ mēnešus ceļojis ar 10 eiro dienas budžetu, gan arī strādājis kā brīvprātīgais un tādējādi tērējis vien pārdesmit eiro mēnesī.

Ar lielākiem līdzekļiem nepārprotami ir vieglāk. Tomēr, ceļot var dažādi.

Prioritātes, prioritātes, prioritātes

Pats svarīgākais – lai tas izdotos, ceļošanai tev ir jābūt vienai no prioritātēm. Un tad jau arī izdomāsi, kā to realizēt.

Jo, kā jau es tiku pieminējis, vairākumā gadījumu vienīgais, kas atšķir tos, kas ceļo ilgtermiņā, no tiem, kas to nedara ir tas – kā šie cilvēki rīkojas ar savu naudu un savu laiku.

Viesnīcas un hosteļi:

BOOKING.COM
Istabas, dzīvokļi, villas ārzemēs:

AIRBNB

Dalies ar draugiem!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *